Pe 24 februarie, cea de-a 42-a ediție a César va avea loc la Paris, ceremonia care recompensează cele mai bune filme și interpretări care au punctat cinematograful francez în 2021.
În timp ce am aflat marți, 24 ianuarie, că Roman Polanski a renunțat în cele din urmă la prezidarea evenimentului, nominalizările au căzut miercuri, 25 ianuarie!
Două lucrări se remarcă printre selecții, sunt Frantz de François Ozon lansat pe 7 septembrie și Elle de Paul Verhoeven dezvăluite la ultimul Festival de Film de la Cannes.
Iată lista completă a nominalizărilor, pe categorii.
Cel mai bun film
- Elle, de Paul Verhoeven
- Frantz, de François Ozon
- Divine, de Houda Benyamina
- Les Innocentes, de Anne Fontaine
- Ma Loute, de Bruno Dumont
- Pietrele rele, de Nicole Garcia
- Victoria, de Justine Triet
Cel mai bun regizor
- François Ozon pentru Frantz
- Paul Verhoeven pentru ea
- Houda Benyamina pentru Divine
- Xavier Dolan pentru Doar sfârșitul lumii
- Anne Fontaine pentru Les Innocentes
- Bruno Dumont pentru Ma Loute
- Nicole Garcia pentru Mal de pierre
Cea mai bună actriță
- Isabelle Huppert în Elle
- Judith Chemla în O viață
- Virginie Efira în Victoria
- Soko în Dansatorul
- Marion Cotillard în pietre rele
- Marina Foïs în Irreproachable
- Sidse Babett Knudsen în La Fille de Brest
Cel mai bun actor
- Pierre Niney în Frantz
- François Cluzet în Country Doctor
- Omar Sy în ciocolată
- Gaspard Ulliel în Doar sfârșitul lumii
- Fabrice Luchini în Ma Loute
- Nicolas Duvauchelle în Nu sunt un ticălos
- Pierre Deladonchamps în Le fils de Jean
Cea mai bună actriță în rol secundar
- Nathalie Baye în Doar sfârșitul lumii
- Anne Consigny în Elle
- Deborah Lukumuena în Divine
- Mélanie Thierry în Dansatorul
- Valeria Bruni Tedeschi în Ma Loute
Cel mai bun actor în rol secundar
- Vincent Cassel în Doar sfârșitul lumii
- James Thierrée în Chocolat
- Gabriel Arcand în Le fils de Jean
- Vincent Lacoste în Victoria
- Melvil Poupaud în Victoria
- Laurent Lafitte în Elle
Cea mai promițătoare actriță
- Oulaya Amamra în Divine
- Raph în Ma Loute
- Paula Beer în Frantz
- Lily Rose-Depp în Dansatorul
- Noémie Merlant în The Sky Will Wait
Cea mai bună speranță masculină
- Niels Schneider în Black Diamond
- Jonas Bloquet în Elle
- Kacey Mottet Klein în Când ai 17 ani
- Damien Bonnard în Staying Vertical
- Corentin Fila în Când avem 17 ani
Cel mai bun film străin
- Toni Erdmann, de Maren Ade
- Eu, Daniel Blake, de Ken Loach
- Doar sfârșitul lumii, de Xavier Dolan
- Bacalaureat, de Cristian Mungiu
- Manchester lângă mare, de Kenneth Lonergan
- Fata necunoscută, de Luc și Jean-Pierre Dardenne
Cel mai bun scenariu original
- Romain Compingt, Houda Benyamina, Malik Rumeau pentru Divine
- Sólveig Anspach, Jean-Luc Gaget pentru Efectul acvatic
- Sabrina B. Karine, Alice Vial, Pascal Bonitzer pentru Les Innocentes
- Bruno Dumont pentru Ma Loute
- Justine Triet pentru Victoria
Cea mai bună adaptare
- David Birke pentru ea
- Séverine Bosschem, Emmanuelle Bercot pentru La Fille de Brest
- François Ozon pentru Frantz
- Céline Sciamma pentru My Courgette Life
- Nicole Garcia, Jacques Fieschi pentru Mal de pierre
- Katell Quillévéré, Gilles Taurand pentru a repara vieții
Cea mai bună muzică originală
- Gabriel Yared pentru Chocolat
- Ibrahim Maalouf pentru În pădurile din Siberia
- Anne Dudley pentru ea
- Philippe Rombi pentru Frantz
- Sophie Hunger for My Courgette Life
Cele mai bune costume
- Anaïs Romand pentru Dansatoare
- Pascaline Chavanne pentru Frantz
- Alexandra Charles pentru Ma Loute
- Catherine Leterrier pentru Mal de pierre
- Madeline Fontaine pentru O viață
Cel mai bun peisaj
- Jérémie D. Lignol pentru Chocolat
- Carlos Conti pentru The Dancer
- Michel Barthélémy pentru Frantz
- Riton DUpire-Clément pentru Ma Loute
- Katia Wyszkop pentru Planetariu
Poza buna
- Stéphane Fontaine pentru ea
- Pascal Marti pentru Frantz
- Caroline Champetier pentru Les Innocentes
- Guillaume Deffontaines pentru Ma Loute
- Christophe Beaucarne pentru Mal de pierre
Cea mai bună editare
- Loïc Lallemand, Vincent Tricon pentru Divine
- Job Ter Burg pentru ea
- Laure Gardette pentru Frantz
- Xavier Dolan pentru Doar sfârșitul lumii
- Simon Jacquet pentru pietrele rele
Cel mai bun sunet
- Brigitte Taillandier, Vincent Guillon, Stéphane Thiébaut pentru Chocolat
- Jean-Paul Mugel, Alexis Place, Cyril Holtz, Damien Lazzerini pentru Elle
- Martin Boissau, Benoît Gargonne, Jean-Paul Hurier pentru Frantz
- Jean-Pierre Duret, Sylvain Malbrant, Jean-Pierre Laforce pentru Mal de pierre
- Marc Engels, Fred Demolder, Sylvain Réty, Jean-Paul Hurier pentru L'Odyssée
Cel mai bun scurtmetraj
- După Suzanne, de Félix Moati
- La sunetul clopotelor, de Chabname Zariab
- Chasse Royale, de Lise Akoka și Romane Gueret
- Maman (s), de Maïmouna Doucouré
- Către tandrețe, de Alice Diop
Cel mai bun lungmetraj animat, scurtmetraj
- Café Froid, de François Leroy și Stéphane Lansaque
- Cel cu două suflete, de Fanbrice Luang-Vija
- Jurnal animat, de Donato Sansone
- Peripheria, de David Coquard-Dassault
Cel mai bun film de animație, lung metraj
- Fata fără mâini, de Sébastien Laudenbach
- Viața mea de dovlecei, de Claude Barras
- Broasca testoasa rosie, de Michaël Dudok de Wit
Cel mai bun prim film
- Țigări și ciocolată fierbinte, de Sophie Reine
- Dansatorul, de Stéphanie Di Giusto
- Diamantul negru, de Arthur Harari
- Divine, de Houda Benyamina
- Rosalie Blum, de Julien Rappeneau
Cel mai bun documentar
- Ultimele Știri Cosmos, de Julie Bertuccelli
- Fuocoammare, dincolo de Lampedusa, de Gianfranco Rosi
- Multumesc sefu ! de François Ruffin
- Swagger, de Olivier Babinet
- Călătorie prin cinematograful francez, de Bertrand Tavernier